نصب منهول پلی اتیلن به چه صورت است؟

  0
 1025

نصب منهول پلی اتیلن چگونه است؟

 نصب منهول به گونه ای است که هنگامی که منهول ها H.D.PE در جاده ها و یا مناطق تحت ترافیک وسیله نقلیه نصب می شود، یک لایه بتونی روی خاک نواحی اطراف حفره ایجاد می شود تا از نفوذ آب به آن ناحیه جلوگیری کند و از منهول محافظت کند. همچنین هنگامی که منهول های HDPE در مناطقی با وجود آبهای زیرزمینی نصب می شوند، شناور بودن باید مورد توجه قرار گیرد. 

بسته به سطح آب، منهول  HDPE  باید در جای خود ثابت باشد. پس در این مورد نیز جهت جلوگیری از شناور شدن، استفاده از لایه های بتونی توصیه می شود. ممکن است فشار آب و یا جابه جایی آب های زیر زمینی بر قسمت انتهایی منهول فشار آورده و تنش ایجاد کند و سبب انحراف آن شود. پس بهتر است لایه پایینی به اندازه کافی ضخیم باشد و یا تقویت شود تا مانع این اتفاق شود.

در بسیاری از محیط های  صنعتی، برای ایجاد حداکثر دسترسی به داخل منهول از فلنج های بالا full top flanges استفاده می کنند. بسته به فاصله بین پیچ و ضخامت بالا و پایین، این محدوده فشار و خلاء تعیین می شود. با بزرگتر شدن منهول های HDPE ، مقدار وزنی که می تواند به بالا اعمال می شود کاهش می یابد. روش فلنج در بسیاری از حالات استفاده می شود. در این روش توانایی بستن و به عبارتی مهر و موم شدن زیاد است..

ورودی ها، خروجی ها، و بازگشت ها  INVERTS

ورودی ها و خروجی های دریچه های پلی اتیلن می تواند درهر جای اطراف محل منهول وجود داشته باشد.  از جوشکاری اکستروژن برای اتصال لوله های پلی اتیلن به بدن چاه استفاده می شود.  ورودی ها و خروجی ها باید جوش داده شوند.  این روش جوشکاری اتصالات قوی را فراهم می کند.  اینورترها اغلب باز هستند و یک لوله می توانند از درون منهول ادامه پیدا کنند. 
در جایی که جریان بحرانی است، پایه یا ته لوله تشکیل شده است. پایین یا ته باز اجازه می دهد تا برای جریان مناسب در کاربردهایی با شیب کافی ایجاد شود.

سه نوع لنگرگاه برای منهول ها HDPE وجود دارد:

 اول

مربوط به نصب لولاهای HDPE زیر سطح آب است.

دوم

برای کاربردهای صنعتی شامل تغییرات بزرگی در درجه حرارت است. هنگامی که منهول HDPE زیر سطح آب نصب می شود، منهول با آب جایگزین می شود. آب جایگزین شده تلاش می کند تا منهول را از زمین جدا کند.
با گسترش دادن ته منهول یک لبه ایجاد می شود. وزن خاك در این لبه، منهول را در محل نگه می دارد.
با ریختن بتون بر روی این لبه، وزن اضافی اعمال شده و بتن را در محل نگه می دارد. هنگامی که یک لبه استفاده می شود، پیچ ها را می توان برای نگه داشتن دریچه در محل استفاده کرد.یکی دیگر از روش های نگه داری منهول در محل قالب بتونی روی لبه است.

گزینه سوم

 این است که از یک حلقه لنگر متوسط استفاده کنید. تخته های بتن تقویت شده بالاتر از لوله های ورودی و خروجی است. لنگرها برای جابجایی به چاه دریچه به منظور جلوگیری از نفوذ نیروهای محرکه به لوله های ورودی و خروجی انداخته می شوند. توجه داشته باشید که لنگرها را می توان به عنوان یک جایگزین در عمق زیاد استفاده کرد. بسیاری از برنامه های کاربردی فاضلاب صنعتی تغییرات زیادی در درجه حرارت دارند. این تغییر دما باعث می شود لوله پلی اتیلن با چگالی بالا گسترش یابند.
 اگر منهول های HDPE برای رسیدگی به این نیروها طراحی نشده باشند، اتصالات ورودی و خروجی ممکن است خراب شود. برای جلوگیری از گسترش نیروها و انقباض از رسیدن به این اتصالات، یک water-stop یا مانع سیال به لوله پلی اتیلن با چگالی بالا جوش داده می شود. این مورد نیاز است زیرا بتن به لوله پلی اتیلن با چگالی بالا وابسته نیست. Water-stop یا مانع سیال یک نقطه پیوستگی مکانیکی را ایجاد می کند، نیروها را از منهول دور می کند. 

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: