سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

لوله های کاروگیت پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE) چه کاربردی دارند؟

  0
 3025

موارد استفاده لوله های کاروگیت پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE)

1- زهکشی طوفان

لوله‌ کاروگیت پلی اتیلن چگالی بالا (H.D.P.E) تبدیل به بهترین گزینه برای بسیاری از طرح‌ های زه‌کشی شهرهای مختلف ایران شده‌ است. سیستم‌های آب طوفان نیازمند طیف وسیعی از اندازه لوله و پوشش‌های مختلف هستند. لوله‌های کاروگیت H.D.PE یک لوله بادوام و مقرون‌به‌صرفه برای این تاسیسات فاضلاب به حساب می‌آیند. اگر می‌خواهید درباره اینکه لوله کاروگیت چیست و چه انواعی دارد، بیشتر مطالعه کنید، روی لینک مربوطه کلیک کنید.

بیش از ۲۰ سال است که پلی اتیلن چگالی بالا برای زه‌کشی جاده و سیستم‌های زه‌کشی طوفان به کار رفته‌است. اکثر سازمان‌های حمل و نقل، در شهرها و کشورهای مختلف، H.D.P.E را به عنوان ماده مناسب برای لوله‌های کاروگیت در استانداردهای خود قرار داده‌اند. حالت‌ های نصب لوله‌های کاروگیت برای این کاربرد می‌توانند شامل تاسیسات دفن شده در عمق زیاد یا تأسیسات دارای پوشش کم باشند. بسیاری از سیستم‌های پیاده‌سازی شده با لوله‌های کاروگیت پلی‌اتیلن، عملکرد مطلوبی را از خود نشان داده‌اند و اکثر نگرانی‌ها در مورد پایداری H.D.PE رفع شده است.

2- تخلیه فاضلاب

سیستم‌های زهکشی فرعی برای کنترل و انتقال آب زیرزمینی مستقیم و تقویت نفوذ آب سطحی در زمین‌های گلف، زمین‌های ورزشی، پروژه‌های نزدیک تپه‌ها و کوه‌پایه‌ها و در زمین های کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اغلب، سیستم‌های زهکشی فرعی برای پایین آوردن سطح آب زیرزمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در میدان ورزشی، سیستم‌های زهکشی فرعی به سیستم‌های خلأ هوایی متصل می‌شوند تا حرکت رو به پایین سطح آب سطحی و زیر سطحی را تقویت کنند.

 لوله کاروگیت H.D.PE سوراخ‌دار اغلب برای کنترل سطوح آب در زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود. لوله دارای سوراخ برای جمع‌آوری و انتقال آب‌های زیرزمینی و یا زهکشی استفاده می‌شوند. لوله مانیسمان رده 40 نیز برای انتقال آب، و در ساختمان‌ها کاربرد دارد.

3-  فاضلاب‌ های بهداشتی

 لوله کاروگیت H.D.PE یک سیستم مطلوب از مواد بهداشتی برای ساخت خط لوله است. یک نوع لوله پلی اتیلن خاص نیز وجود دارد که به طور خاص با سوراخ‌های ویژه‌ای طراحی شده‌است که اجازه نفوذ مواد به خارج را می‌دهد.

لوله کاروگیت فاضلابی چیست؟

 برای جمع آوری شیرابه  در محل جمع آوری فاضلاب ها از لوله کاروگیت فاضلابی سوراخ دار برای زهکشی در زیر محل جمع آوری استفاده می شود.

4- لوله کاروگیت برای معادن طلا و نقره و مس

صنعت معدن کاربرد ویژه‌ای از زهکشی فرعی دارد که برای لوله‌های سوراخ‌دار H.D.PE کاروگیت ایده‌آل است. روشی به نام هیپ لیچینگ برای بازیابی رسوبات درجه پایین مس، طلا و نقره مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر محلول سیانید روی خاکی اسپری شود که حاوی طلا یا نقره است، مواد معدنی را به یک ترکیب شیمیایی تبدیل می‌کند. این محلول از طریق لوله های کاروگیت در یک سیستم زهکشی فرعی متشکل از لوله سوراخ دار جمع‌آوری می‌شود و به مخزن‌ها منتقل می‌شود. طلا یا نقره  با استفاده از جذب کربن جمع‌آوری می‌شود. لوله کاروگیت H.D.PE به خوبی برای این فرآیند مناسب است زیرا نسبت به خوردگی شیمیایی بسیار مقاوم است. آزمایش‌ها نشان داده شده‌اند که H.D.PE با قرار گرفتن طولانی‌مدت در محدوده pH از 1.5 تا 14.0 دچار تجزیه بسیار کمی می‌ شود.

5- ذخیره موقت و نگهداشت آب طوفان

مقررات فعلی سیستم‌های مدیریت آب در اغلب مناطق ایران و جهان  نرخ آب طوفان و نیز سطح آلاینده‌های مجاز در آب طوفانی که نگهداری می‌شود را محدود می‌کنند. ساخت‌ و ساز روی زمین می‌تواند به طور چشمگیری حرکت طبیعی آب را تغییر دهد. زمانی که رواناب از مناطق حساس منتقل می‌شود، می‌تواند موجب مشکلاتی شود که برای حفظ یک منبع تأمین آب زیرزمینی ضروری است. برای مقابله با این مشکلات، سیستم‌های نگهدارنده آب را نگهداری می‌کنند تا اینکه خاک اطراف بتواند آن را از طریق نفوذ بپذیرد و اجازه شارژ مجدد دهد. در موارد دیگر، سیستم تخلیه فاضلاب موجود برای پذیرش جریان بیشینه افزایش نمی‌یابد و رواناب باید تا زمانی حفظ شوند که جریان اوج کاهش پیدا کند.

 نگهداری آب طوفان و سیستم‌های ذخیره موقت می‌تواند یا به صورت دریاچه‌ های روی زمین یا به‌صورت لوله‌ کشی زیرزمینی باشد. 

حالت اول  می‌تواند مشکلات مربوط به ایمنی انسانها و مشکلات ظاهری و نیز مواردی بلندمدت مانند پرورش حشرات، رشد علف‌های هرز، بوی بد به وجود آورد. 

سیستم‌ های ذخیره موقت از زمین موجود به طور مؤثر و با هزینه نگهداری پایین استفاده می‌کنند در حالی که اثر کمی یا روی ایجاد مشکلات دیگر دارند. تجهیزات ذخیره‌ سازی زیرزمینی که با قرار دادن چندین لوله به صورت رشته‌ای ایجاد می‌شوند، یکی از کاربردهای لوله‌ های پلی اتیلن کاروگیت است.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha