loolehonline

آیا لوله پلی‌اتیلن برای شبکه‌های توزیع آب شرب مناسب است؟

آیا لوله پلی‌اتیلن برای شبکه‌های توزیع آب شرب مناسب است؟

از زمان تولد لوله پلی اتیلن در دهه ۱۹۵۰ میلادی، این نوع لوله در سیستم‌های توزیع آب شرب به کار رفته است. در این سالها، صنایع پلاستیک تمام توان خود را به کار برده‌ است تا محصولات مورد استفاده در این سیستم‌ها بر کیفیت آب اثر سوئی نداشته باشد. برای این منظور از روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، لوله های پلی اتیلن ۱۰۰ (PE100) برای استفاده در سیستم‌های توزیع آب شرب با فرمول جدیدی تولید و با رنگ ‌آبی (یا راه‌راه آبی) مشخص می‌شوند. در این نوشتار درباره استانداردها و روش‌هایی سخن خواهیم گفت که صنعت برای اطمینان از ایمنی و سلامت آب شربی که با گذر از لوله پلی‌اتیلن به دست مصرف‌کننده می‌رسد به کار می‌برد.

تست‌‌های لوله پلی اتیلن

تست‌هایی که روی لوله پلی اتیلن انجام می‌شود معمولاً شامل تست مزه، بو، ظاهر و رشد میکروارگانیسم‌های آبی هستند. تعداد این تست‌ها بیشتر از تست‌هایی است که در بیشتر کشورهای اروپایی روی لوله‌های انتقال آب از جنس مواد سنتی ( لوله‌های فلزی، سیمانی و لوله‌های با پوشش داخلی سیمان) انجام می‌شود. بنابراین، لوله های پلی اتیلن برای کار در شرایط عملیاتی مختلف مطمئن‌تر هستند.

نهادهای نظارتی بر استانداردهای لوله پلی اتیلن

در کشورهای مختلف مقررات ملی و روش‌های تست متفاوتی برای این نوع لوله وجود دارد. با این حال، در تمام کشورها استفاده از لوله پلی‌اتیلن برای انتقال آب شرب مجاز است. نهادهای نظارتی زیر در کشورهای اروپایی و گاهی در سرتاسر جهان مجوز استفاده از این لوله‌ها را در سیستم‌های انتقال آب شرب صادر کرده‌اند:

بریتانیا: اداره بازرسی آب شرب (DWI)

آلمان: انجمن گاز و آب آلمان (DVGW)

هلند: KIWA NV

فرانسه: مرکز CRECEP برای پژوهش، تخصص و کنترل آب پاریس

آمریکا: بنیاد ملی بهداشت (NSF)

استانداردهای لوله پلی اتیلن

برای یکسان‌سازی مقررات و اطمینان از اینکه تمام موادی که با آب شرب در تماس هستند به شکل یکسانی مورد آزمایش قرار می‌گیرند، طرح تصویب اروپایی ((EAS بر مبنای دستورالعمل ۹۸/۸۳/EC کمیسیون اروپا به وجود آمد. البته برخی از گروه‌های تولید لوله در ساخت محصولاتی که با آب شرب در تماس هستند این مقررات را نادیده می‌گیرند. قرار است EAS ابتدا به صورت محدود اجرا شود اما به نظر می‌رسد تا زمانی که روش‌های تست تمام مواد مشخص نشده باشد امکان اجرای کامل آن وجود ندارد.

از سوی دیگر، اعضاء اتحادیه اروپا تست‌ها و قوانین سختگیرانه‌ای برای لوله‌های پلاستیکی در تماس با آب شرب در نظر گرفته‌اند. انجمن تأمین‌کنندگان مواد اولیه سالهاست طرفدار استفاده از پلاستیک‌های مناسب تماس با غذا برای کاربردهای شبکه‌های توزیع آب است چرا که قوانین مربوط به تماس با مواد غذایی دقیق‌ترین قوانین برای محافظت از سلامت مصرف‌کنندگان هستند و ارزیابی مواد سمی را بر اساس دستورالعمل کمیته علمی غذای کمیسیون اروپا (یکی از کمیته‌های آژانس استانداردهای غذایی اتحادیه اروپا) انجام می‌دهند. به عنوان مثال، در کشور دانمارک از قوانین تماس غذایی و معیارهای ایمنی اضافی استفاده می‌شود. استاندارد آب شرب دانمارک یکی از سخت‌گیرانه‌ترین استانداردهای اروپاست.

در ایران نیز، اداره كل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی و یا دانشگاه های علوم پزشکی طبق ضوابط و دستورالعمل‌های سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت برای تولید لوله پلی اتیلن پروانه بهداشتی صادر می‌کند.

برای سفارش لوله پلی اتیلن با لوله آنلاین تماس بگیرید.

  • تاریخ درج:26 مرداد 1397

مقالات مرتبط