loolehonline

استفاده از لوله کاروگیت فاضلابی

استفاده از لوله کاروگیت فاضلابی

مهم‌ترین ویژگی لوله‌هایی که در شبکه‌های فاضلاب استفاده می‌شوند توانایی جمع‌آوری مقادیر زیادی آب و تخلیه آن است. لوله کاروگیت فاضلابی دقیقاً مناسب این کار است. مرحله اول مستلزم آن است که لوله برای سیسنم های زهکشی منافذی برای ورود آب داشته باشد و مرحله دوم نیازمند آنکه لوله با شیبی مناسب بتواند آب را بدون مانع به جریان درآورد.جدار بیرونی جایی است که می‌توان منافذ مورد نیاز را در آن طراحی کرد و سطح صیقلی جدار داخلی مدیریت ثقلی جریان را انجام می‌دهد.از طرفی لوله باید باید بتواند بار ترافیکی زیادی را تحمل کند. در ادامه در خصوص کاربرد و مزایای  لوله کاروگیت فاضلابی سخن خواهیم گفت.

لوله کاروگیت دوجداره

این لوله در تمام جهان به عنوان لوله‌ای استاندارد برای سیستم‌های فاضلاب و زهکشی به کار می‌رود، برای انواع مصارف فاضلاب، شامل زهکش و فاضلاب‌های صنعتی، خانگی و شهری مناسب هستند و از دو لایه خارجی و داخلی از جنس پلی‌اتیلن ساخته شده است. معمولاً لوله کاروگیت فاضلابی بر مبنای نوع فشار ثقلی که می‌تواند تحمل کند تقسیم بندی می‌شود. برای انتخاب لوله مناسب جهت سیستم مورد نظر باید مواردی مانند نوع فشار خاک، میزان دبی آب ورودی و مقدار طول مورد نیاز (که روی قیمت تمام‌شده اثر می‌گذارد) را در نظر گرفت.لوله کاروگیت در انواع مختلف سایز از قطر 10 سانتی متر تا 3 متر موجود است.

مزایای استفاده از لوله کاروگیت در سیستم‌های فاضلاب

ویژگی‌های زیر باعث می‌شوند که لوله کاروگیت فاضلابی برای استفاده در انوع سیستم‌های زهکشی و فاضلاب بسیار مناسب باشد:

۱) طول عمر زیاد

اصطکاک بسیار کم جدار داخلی باعث می‌شود عبور آب و فاضلاب آسیب چندانی به لوله وارد نکند. به علاوه، لوله‌ کاروگیت فاضلابی، مانند سایر انواع لوله‌های پلی‌اتیلنی، در برابر خوردگی اسیدی و سایر مایعات خورنده مقاومت بالایی دارد. از آنجایی که عمده سیستم‌های فاضلاب، به خصوص فاضلاب شهری به صورت زیرسطحی اجرا می‌شوند، عمر بالای لوله مورد استفاده می‌تواند در کارآیی سیستم نقش مهمی ایفا کند.

۲) وزن کم و قدرت زیاد

مواد اولیه مورد استفاده در ساخت لوله‌ کاروگیت نسبت به لوله‌های با جداره محکم پلاستیکی تا ۶۰ درصد کمتر و در نتیجه لوله کاروگیت فاضلابی بسیار سبک‌تر است. قدرت این لوله‌ها، برخلاف لوله‌های تک‌جداره، از طراحی کنگره‌های جدار بیرونی ناشی می‌شود نه ضخامت دیواره چرا که نوع طراحی تعیین کننده میزان مقاومت حلقوی لوله در برابر بارهای وارده است. 

۳) نشتی و نفوذ اندک

 به دلیل نوع اتصالات و طراحی با تلرانس پایین، احتمال نشتی در لوله‌ کاروگیت بسیار کم است. به علاوه، به دلیل سبکی می‌توان این لوله‌ها را در طول‌های بسیار بلند تهیه کرد که در نتیجه تعداد اتصالات مورد نیاز کمتر می‌شود و امکان نشتی کاهش می‌یابد. در مورد سیستم‌های فاضلاب، به خصوص در مورد فاضلاب صنعتی، این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که از ورود مواد سمی به محیط زیست جلوگیری می‌کند.

4) هزینه‌های عملیاتی کم

سبک بودن وزن لوله باعث می‌شود که هزینه حمل و نقل آن کمتر باشد چرا که هم مقدار بیشتری از لوله را می‌توان در یک کامیون بارگیری کرد و هم تعداد پرسنل مورد نیاز برای جابه‌جایی لوله‌ها کمتر است. هزینه تمام شده کمتر لوله هم به کاهش هزینه‌های عملیاتی انتقال سیال منجر می‌شود.
قیمت لوله کاروگیت بسیار مناسب است و نتایج حاصل نسبت به هزینه بسیار مورد تایید مهندسین و پیمانکاران و مشاوران برجسته است.

  • کلمات کلیدی:لوله کاروگیت فاضلابی, لوله کاروگیت
  • تاریخ درج:23 مرداد 1397

مقالات مرتبط