loolehonline

مشخصات و انواع لوله پلی‌اتیلن PE100

مشخصات و انواع لوله پلی‌اتیلن PE100

PE100 نسل سوم از لوله‌های پلی‌اتیلن است. انواع ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی، عمر مفید ۱۰۰ ساله، نصب آسان و نشتی صفر باعث شده است که استفاده از انواع این لوله بسیار رایج باشد. در ادامه درباره مشخصات و انواع لوله پلی‌اتیلن PE100 سخن خواهیم گفت.

مشخصات لوله پلی‌اتیلن PE100

- حداقل استحکام مورد نیاز (MRS): ۱۴۵۰ psi

- فشار مبنای طراحی هیدرواستاتیکی (HDB):  ۱۶۰۰ psi

- تنش فشاری مجاز: ۷.۹۳ MPa

- استحکام کششی در نقطه تسلیم: ۲۳ MPa

- ازدیاد طول تا نقطه پارگی: >۶۰۰٪

- مدول الاستیسیته (۵۰ ساله): ۲۰۰ MPa

- مدول خمشی: ۱۰۰۰ MPa

- ضریب پوآسون: ۰.۴۵

ضریب اصطکاک:

P کولبروک-وایت: ۰.۰۰۱۵۲ میلی‌متر

P هیزن-ویلیامز: ۱۵۰-۱۵۵

P منینگ: ۰.۰۰۹ (آب)، ۰.۱۰ (فاضلاب)

انواع لوله پلی‌اتیلن PE100

انواعی از لوله پلی‌اتیلن PE100 برای کاربردهای خاص تولید شده‌اند که عبارتند از:

PE100 RC

RC (Resistance to Cracking) در نام این لوله به معنای مقاومت در برابر ترک‌خوردگی است. PE100 RC رزینی است که، در عین حفظ MRS و مقاومت در برابر گسترش ترک‌خوردگی سریع PE100 معمولی، مقاومت بیشتری در برابر ترک‌خوردگی دارد. این لوله برای استفاده در شرایط آب و هوایی سخت طراحی شده و به خصوص مناسب نصب با استفاده از روش‌های بدون ترانشه است. در کشورهای اروپایی، حدود ۲۵٪ از مصرف لوله پلی‌اتیلن PE100 در کاربردهای بدون ترانشه، چه در سیستم‌های جدید و چه تعمیر سیستم‌های قبلی، از نوع PE100 RC است. این لوله‌ها سه نوع مختلف دارند:

P تایپ ۱: لوله‌های تک‌جداره PE100 RC. مورد استفاده در جاهایی که ترانشه باز است و  بستر شنی وجود ندارد.

P تایپ ۲: لوله‌هایی با لایه‌های حفاظتی PE100 RC ابعادی. مورد استفاده در جاهایی که ترانشه باز است و  بستر شنی وجود ندارد.

P تایپ ۳: لوله‌هایی با ابعادی مطابق با استاندارد DIN 8074/ISO 4065 با یک لایه محافظتی بیرونی. لوله داخلی از جنس PE100 RC است. مورد استفاده در نصب‌های بدون ترانشه.

PE100 RT

RT (Resistance to Temperature) در نام این لوله به معنای مقاومت در برابر دما است. PE100 RT رزینی است که در عین حفظ ویژگی‌های PE100 معمولی، مقاومت بیشتری در برابر دماهای بالا دارد. این لوله در جاهایی که دمای محیط یا سیال به طور دائم بالای ۵۰ درجه سانتی‌گراد است استفاده می‌شود. کاربرد این نوع لوله پلی‌اتیلن بیشتر برای انتقال آب داغ و مصارف صنعتی است و به ندرت در شبکه‌های آب یا گاز زیرزمینی استفاده می‌شود. 

 PE100 محافظ‌دار

برخی از گازها و مایعات می‌توانند از پلی‌اتیلن نشت کنند. بنابراین، اگر لوله PE100 در زمین آلوده کارگذاشته شود، سیال درون لوله باید در برابر آلودگی محافظت شود. در چنین حالتی باید از لوله محافظ‌دار استفاده کرد که لایه‌های محافظ آن مابین لایه‌های PE100 اکستروژن همزمان شده‌اند. این لایه محافظ معمولاً از جنس آلومینیوم است اما ممکن است از پلیمرهای خاص هم استفاده شود.

 PE100 پوشش‌دار

PE100 پوشش‌دار یک لایه سخت‌تر بیرونی دارد که اکستروژن همزمان شده است. وظیفه این لایه، که معمولاً از جنس پلی‌پروپیلن است، محافظت از  PE100در شرایط نصب دشوارتر است. معمولاً از این لوله در نصب‌های بدون ترانشه استفاده می‌شود. در برخی از انواع این لوله، پوشش رویی را می‌توان جدا کرد تا جوشکاری مستقیماً روی بدنه لوله انجام شود.

برای سفارش لوله پلی اتیلن با لوله آنلاین تماس بگیرید.

  • کلمات کلیدی:لوله پلی اتیلن, لوله پلی اتیلن PE100
  • تاریخ درج:1 شهریور 1397

مقالات مرتبط