Aparat

تجهیزات آبیاری

اشتراک :

تجهیزات آبیاری یکی از مهم ترین بخش های کشاورزی هستند. این تجهیزات که انواع گوناگونی دارند به آبیاری و آب رسانی زمین های کشاورزی کمک می کنند و موجب رشد محصولات و افزایش بازده آن ها می شوند. در ادامه به معرفی انواع مختلف تجهیزات آبیاری خواهیم پرداخت.

انواع تجهیزات آبیاری

تجهیزات آبیاری دارای مدل های مختلفی هستند و بر اساس نوع کاربرد به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند. در ادامه دسته بندی های مختلف را نام برده و سپس به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

از این تجهیزات برای آبیاری قطره ای استفاده می شود. کار با لوله های با جنس مقاوم و همچنین لوله های دارای شیر قطره ای آغاز می شود. باید از سیستم های ایجاد فشار و همچنین صافی ها و فیلتر های مخصوص برای رساندن درست آب به درختان و بوته ها نیز استفاده شود.

تجهیزات آبیاری بارانی

از این تجهیزات برای آبیاری بارانی محصولات و چمن ها استفاده می شود. معمولا آبیاری بارانی از لوله کشی ثابت و همچنین سیستم های پخش بارانی آب استفاده می کنند. این سیستم های پخش بارانی می توانند ثابت و یا چرخنده باشند. به طور کل مدل های مختلفی از این سیستم ها در بازار موجود است.

تجهیزات اتوماسیون

با پیشرفت تکنولوژی، سیستم های اتوماتیک راه خود را به کشاورزی نیز باز کرده اند. شیرهای تایمردار از جدیدترین محصولات هستند که بر اساس زمان تعیین شده به آبیاری مزرعه می پردازند. می توان از تکنولوژی های جدیدتر و کنترل از راه دور نیز برای آبیاری مزارع استفاده کرد.

فیلتراسیون

فیلترها نقشی بسیار مهم در رساندن آب با کیفیت به محصولات کشاورزی دارند. استفاده از فیلتراسیون مختلف علاوه بر بالا بردن کیفیت آب، از ایجاد رسوب و گرفتگی در لوله ها و شیر های آبرسانی نیز جلوگیری می کند. با نصب فیلتر ها و مخزن های مختلف می توان بدون صرف هزینه، سم ها و کود های مایع را بدون دردسر از طریق آب به پای محصولات رساند.

لوله و اتصالات

تمامی تجهیزات آبرسانی نیاز به نصب لوله و اتصالات مناسب دارند. این لوله ها که معمولا از جنس پلاستیک هستند در انواع مختلفی در بازار وجود دارند. با انتخاب جنس مناسب و با دوام می توانید سیستم آبرسانی قدرتمند و مقاومی بسازید که برای سال ها نیز به تعمیر و تعویض نیازی نداشته باشد.